A vacation can often be broken down into two distinctive parts; 1) falling in love with an inspiring location 2) working through the logistics of getting yourself there. More often than not, it is this second park that makes people think, “is this a vacation I can actually make happen?” We find ourselves getting bogged down in the nitty-gritty details. Well, never fear dear traveler, because that is where Happy Campers comes in!
It’s time for you to forge ahead and take that road trip you have been dreaming of. We’ve gone ahead and done the research for you to compare the costs behind RV rentals, AirBNB stays, and hotel visits for a week-long getaway to world-famous Zion National Park. Your time has come to grab life by the wheel and hit the open road!
Table of Contents

Traversing With Two
7-Day Vacation in Zion National Park for Two
The places you go are only as good as the people you’re with, and sometimes all you need to have an unforgettable experience is one good travel companion. Grab your best travel bud and discover the costs behind a week-long vacation to Zion National Park for two!
RV Rental
7-Day Vacation for 2- RV Rental
- Gasoline
- Groceries
- Campsite
Prices rounded to the nearest dollar
AirBNB
7-Day Vacation for 2- AirBNB Rental
- Gasoline
- Groceries
Prices rounded to the nearest dollar
Hotel
7-Day Vacation for 2- Hotel Room
- Gasoline
- Restaurants
Prices rounded to the nearest dollar
RV Rental Cost for 2
Happy Campers RV Rental Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)
Grocery Cost(s)
RV Campsite Cost(s)
AirBNB Cost for 2
AirBNB Rental Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)
Grocery Cost(s)
Hotel Cost for 2
Hotel Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)
Restaurant Cost(s)

A Road Trip For Four
7-Day Vacation in Zion National Park for Four
The time has come to grab your three closest friends and throw your favorite hiking gear in the trunk, you’re going to Utah’s first national park! Discover the cost breakdown for a week-long vacation for four in world-famous Zion.
RV Rental
7-Day Vacation for 4- RV Rental
- Gasoline
- Groceries
- Campsite
Prices rounded to the nearest dollar
AirBNB
7-Day Vacation for 4- AirBNB Rental
- Gasoline
- Groceries
Prices rounded to the nearest dollar
Hotel
7-Day Vacation for 4- Hotel Room
- Gasoline
- Restaurants
Prices rounded to the nearest dollar
RV Rental Cost for 4
Happy Campers RV Rental Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)
Grocery Cost(s)

- Thrifty $200
If you're planning on bringing mostly food from your pantry (or fridge.)
$7 / person / day - Average $300
If you're planning on bringing spices and condiments but buying your meals.
$10 / person / day - Luxury $360
If your plan is sort out your meals once you arrive at your destination.
$13 / person / day
RV Campsite Cost(s)
AirBNB Cost for 4
AirBNB Rental Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)
Grocery Cost(s)

- Thrifty $200
If you're planning on bringing mostly food from your pantry (or fridge.)
$7 / person / day - Average $300
If you're planning on bringing spices and condiments but buying your meals.
$10 / person / day - Luxury $380
If your plan is sort out your meals once you arrive at your destination.
$13 / person / day
Hotel Cost for 4
Hotel Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)
Restaurant Cost(s)

A Journey For Eight
7-Day Vacation in Zion National Park for Eight
What better way is there to bond with family and friends than by stepping away from the day-to-day and making new memories? The answer, there isn’t one. Visiting national parks not only brings you closer together with your family but with the astounding nature of this beautiful country as well. Grab the kids, assemble your closest family friends, and find out the finances behind a week-long vacation in Zion for a party of eight!
RV Rental
7-Day Vacation for 8- RV Rental
- Gasoline
- Groceries
- Campsite
Prices rounded to the nearest dollar
AirBNB
7-Day Vacation for 8- AirBNB Rental
- Gasoline
- Groceries
Prices rounded to the nearest dollar
Hotel
7-Day Vacation for 8- Hotel Room
- Gasoline
- Restaurants
Prices rounded to the nearest dollar
RV Rental Cost for 8
Happy Campers RV Rental Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)

Grocery Cost(s)

- Thrifty $400
If you're planning on bringing mostly food from your pantry (or fridge.)
$7.14 / person / day - Average $560
If you're planning on bringing spices and condiments but buying your meals.
$10 / person / day - Luxury $728
If your plan is sort out your meals once you arrive at your destination.
$13 / person / day
RV Campsite Cost(s)
AirBNB Cost for 8
AirBNB Rental Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)
Grocery Cost(s)

- Thrifty $400
If you're planning on bringing mostly food from your pantry (or fridge.)
$7.14 / person / day - Average $560
If you're planning on bringing spices and condiments but buying your meals.
$10 / person / day - Luxury $728
If your plan is sort out your meals once you arrive at your destination.
$13 / person / day
Hotel Cost for 8
Hotel Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)
Restaurant Cost(s)

A Vacation For Ten
7-Day Vacation in Zion National Park for Ten People
Life is busy, and finding time to get everyone together can be difficult. But once in a blue moon, the planets align, and you find yourself free at the same time as your loved ones! Treasure these rare moments and take that road trip you’ve all been craving. Read ahead to discover the basic costs behind a week-long vacation in Zion for a party of 10!
RV Rental
7-Day Vacation for 10- RV Rental
- Gasoline
- Groceries
- Campsite
Prices rounded to the nearest dollar
AirBNB
7-Day Vacation for 10- AirBNB Rental
- Gasoline
- Groceries
Prices rounded to the nearest dollar
Hotel
7-Day Vacation for 10- Hotel Room
- Gasoline
- Restaurants
Prices rounded to the nearest dollar
RV Rental Cost for 10
Happy Campers RV Rental Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)

Grocery Cost(s)

- Thrifty $500
If you're planning on bringing mostly food from your pantry (or fridge.)
$7.14 / person / day - Average $700
If you're planning on bringing spices and condiments but buying your meals.
$10 / person / day - Luxury $910
If your plan is sort out your meals once you arrive at your destination.
$13 / person / day
RV Campsite Cost(s)
AirBNB Cost for 10
AirBNB Rental Cost(s)
Roundtrip Gasoline Cost(s)
Grocery Cost(s)

- Thrifty $500
If you're planning on bringing mostly food from your pantry (or fridge.)
$7.14 / person / day - Average $700
If you're planning on bringing spices and condiments but buying your meals.
$10 / person / day - Luxury $910
If your plan is sort out your meals once you arrive at your destination.
$13 / person / day